Duyurular

Ses Dosyaları Hakkında Duyuru


4.9.2014

 

Değerli Üyelerimiz,

MESAM Dağıtım ve Dokümantasyon Yönergesi, “Dokümantasyon” bölümünde yer alan  “Eser Bildirimleri ve Kayıtları”na ilişkin dokümantasyon esasları gereği “Üyeler, eserlerini MESAM’ın belirlediği formları kullanarak (eser bildirim formu, reklam formu, cue sheet formu, yapımlar için verilmiş izin belgeleri, vb.), yazılı ve imzalı olarak eksiksiz bir şekilde, şahsen, posta, faks vb. yollarla bildirmekle yükümlüdürler. Yerli eserlere ilişkin ses kaydı (waw,mp3 vb. ses dosyası) ve söz gönderilmesi zorunludur.”

Eser bildirimlerinizin eksiksiz yapılması, kullanım listelerinin sağlıklı değerlendirilebilmesi ve dağıtım dönemlerinde hak kayıplarının önüne geçilebilmesi amacıyla sinematografik yapımlar içinde kullanılan müzik eserlerine ait bildirimlerinizi, Dağıtım ve Dokümantasyon Yönergesi gereği ses dosyalarıyla birlikte teslim etmeniz gerektiğini, aksi takdirde MESAM mevzuatı gereği hukuki sorumluluğunuz doğacağını önemle hatırlatırız.

Bu nedenle 2013 ve 2014 yıllarında bildirimini yapmış olduğunuz dizi, sinema filmi, belgesel, reklam, kanal kurumsal jenerik, fon, vb. gibi sinematografik yapımlar içinde kullanılan müzik eserlerine ilişkin mp3, waw, vb. formatta hazırladığınız nihai ses dosyalarını,  Dağıtım ve Dokümantasyon Yönergesi gereği en kısa sürede MESAM Üye İlişkileri Birimine iletmeniz önemle rica olunur.

Saygılarımızla