Haberler

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 44. Maddesinde Yapılması Düşünülen Değişiklik Maddesi, Kanun Tasarısından Çıkarıldı

10.11.2017

 Değerli Üyelerimiz,


Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 44. Maddesinde yapılması düşünülen değişiklik, 7 Kasım 2017 tarihinde TBMM’de ilgili konuda yapılan görüşmeler esnasında 7. Maddenin metinden çıkarılmasına dair verilen önergenin kabul edilmesiyle kanun tasarısından çıkarılmıştır. 
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 44. maddesi ile CD, DVD, ses kaseti gibi taşıyıcı materyaller ile fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü teknik cihazı imal ve ithal eden gerçek ve tüzel kişilerden kesilmekte olan bedellerin Maliye Bakanlığı’na yatırılması ve genel bütçeye gelir kaydedilmesini öngören 7. Madde’nin kaldırılması ile doğrudan hak sahiplerini ilgilendiren ve uluslararası uygulamalarda da doğrudan hak sahiplerine ait olan bir gelirin kaybı önlenmiş oldu.


Sanat camiamıza ait olan bu hakkı almakta en büyük emeği veren başta MESAM ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Orhan Gencebay olmak üzere, tüm meslek birlikleri temsilcileri birlikte yoğun mesai harcayarak, temsil ettikleri hak sahipleri adına bir mücadele vermişlerdir. 

Bu konunun gündeme geldiği ilk tarihten itibaren konuya büyük hassasiyet gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bu süre zarfında yoğun gündemlerine rağmen heyetlerimize değerli vakitlerini ayıran Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş ve Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül’e teşekkürlerimizi iletiyoruz.   
 

 

Geri

Duyurular:

1 / 1