Haberler

Aşık Veysel 123 Yaşında

25.10.2017

Büyük halk ozanı, değerli üyemiz Âşık Veysel'i doğumunun 123. yılında saygı ve özlemle anıyoruz. 

Aşık Veysel Kimdir?

Anadolu'nun yetiştirdiği en büyük ozanlardan  Aşık Veysel (Veysel Satıroğlu) 25 Ekim 1894 tarihinde Sivas'ta dünyaya geldi. İki kız kardeşinide o zamanlar yaygınlaşan çiçek hastalığından kaybeden Aşık Veysel, bu hastalığa 7 yaşında yakalandı ve iki gözünü de kaybetti.

Aşık Veysel, babasının oyalanması için aldığı bağlama ile önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı. Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı.

Eserlerinde Türkçe'yi yalın ve ustalıkla kullanan Aşık Veysel, Benim Sadık Yarim Kara Topraktır, Uzun İnce Bir Yoldayım, Dostlar Beni Hatırlasın gibi onlarca unutulmaz türküyeü miras bıraktı. Şiirleri; Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.1973 yılında hayata veda etti.

 
Geri

Duyurular:

1 / 1