Haberler

Avrupa Parlamentosu AB telif reformunu onayladı


27.3.2019

 

İki yılı aşkın süredir Avrupa Komisyonu ve üye ülkeler arasında devam eden yoğun müzakerelerden sonra Avrupa Parlamentosu, eser sahiplerinin hakları ile ilgili hazırlanan Online telif Hakkı reformunu 274’ e karşı 348 oyla kabul etti.

Online reklam gelirleri pastasında büyük oranda pay sahibi olan Google, YouTube gibi küresel şirketler ile internet ve ifade özgürlüğünün kısıtlanacağını savunan çevreler tarafından şiddetli biçimde eleştirilen yeni yasa, fikri mülkiyetin korunması ve kollanması için mücadele eden eser sahiplerinin kararlı duruşu ve etkin faaliyeti ile kabul edildi.
Yeni düzenleme ile; içerik üreticileri ve hak sahiplerinin oluşturduğu içeriklerin Google ve YouTube gibi platformlarda paylaşılması için teknoloji şirketlerinin içerik sahipleriyle lisans anlaşması müzakeresi yapması gerekiyor.  Telif reformunun sadece eser sahipleri için değil internet ve dijital dünyanın geleceği, gazeteciler ve artistler açısından da faydalı olacağını ifade eden eser sahibi temsilcileri, yasa metninde yer alan 13. Maddenin özgür ve açık internetin sağlanması açısından bir başarı olduğunu ifade etti. 13.maddenin sadece reklamların yer aldığı büyük ticari platformlar ile alakalı olduğunun altını çizen CISAC bu reform ile eserleri yaratan hak sahiplerinin emeklerinin karşılığını alma noktasında büyük bir başarı sağladığını ifade etti.
Avrupa Parlamentosu´ndaki oylamanın ardından yasal metin son onay için AB Bakanlarına gönderilecek ve sonrasında bütün üye ülkelerde oylanacak.