Haberler

Avrupa Parlamentosu ve Konseyi telif hakkı düzenlemesinde uzlaştı


15.2.2019

 

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dijital İç Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi arasında telif hakları yasalarının güncellenmesi konusunda yapılan müzakerelerde uzlaşı sağlandığını bildirdi.

Bu telif hakkı düzenlemesi ile beraber ifade özgürlüğünün daha da güvence altına alındığını vurgulayan Ansip, ayrıca esprili bir biçimde değiştirilerek kullanılan ve internet üzerinden yayılan video ve fotoğrafların ise yasak haricinde olduğunu bildirdi.

Bu son düzenleme ile birlikte Google gibi internet platformlarının da arama sonuçlarında haberleri yayınlayabilmek için içerik üreticilerinden ücret karşılığında lisans alması gerekeceği haberi ulaştırıldı.

YouTube ve benzeri platformların fikri mülkiyet haklarına aykırı içerikleri kaldırması ve içerik sağlayanlara daha fazla ödeme yapması ise dikkat çeken başka bir güncelleme oldu.

Google, Facebook veTwitter gibi dijital platformlar, çeşitli tedbirlerle kullanıcıların telif hakları yasalarıyla korunan ürünleri yüklemelerine de engel olacak. Kaynak: Euronews"

 

Eser sahiplerinin haklarını en üst seviyede korumak amacıyla, uzlaşı sağlandığı bildirilen düzenlemelerin ve tüm süreçlerin MESAM olarak takipçisi olmaya devam edeceğiz.