Haberler

Başkan'dan Mesaj


17.7.2020

 

Değerli Üyelerimiz,

 

İstanbul 1.Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi 2018/284 esas sayılı dosyası kapsamında 03 Mart 2020 tarihi itibariyle MESAM Yönetim Kurulu’na tedbiren atanma ile başlayan görev süremiz; korona virüs tedbirleri kapsamında yapılması planlanan 16.Olağan Genel Kurulumuzun iptal edilmesi nedeniyle uzamıştır. Ülkemizdeki normalleşme sürecinin başlaması ve bunun akabinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünden gelen yazı ile genel kurulumuzun yeni tarihi 20-27 Ağustos 2020  olarak belirlenmiş olup, görev süremiz bu tarihe kadar devam edecektir.

Bu sınırlı zaman içerisinde Geçici Yönetim Kurulu olarak önceliğimiz; üye hak ve çıkarlarını gözeterek meslek birliğimizin olağan işlerini devam ettirmek olmuştur.  Önceki dönem kurul kararlarına istinaden, MESAM lehine olan faaliyetlerin yürütülmesinde meslek birliği teamüllerini gözeterek Yönetim Kurulu toplantılarımızı aksatmadan her hafta yerine getirdik. 

Öncelikli olarak Mart ayında ülkemizde tedbirlerin alınmaya başlandığı Covid – 19 salgını nedeniyle, hem çalışanlarımızın hem de üyelerimizin sağlığını düşünerek 23 Mart tarihi itibari ile geçici bir süreliğine MESAM merkez ve Ankara ofislerinde çalışan personelimizin evlerinden daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde faaliyetlerine aynen devam etmeleri için gerekli her türlü koşulu sağladık ve MESAM’ın tüm iş ve işlemlerinin devamlılığı konusunda hassasiyetle davrandık.

Bu süreçte öncelikle değerli üyelerimizin meslek birliğimiz nezdinde dolmuş hak edişlerini bir an önce alabilmeleri için dağıtım çalışmalarımıza öncelik verdik.

Pandemi sürecinde;

·       23.03.2020 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Başkanlığında ve müzik meslek birliklerinin katılımı ile toplantı gerçekleştirip, talep ve önerilerimizi Bakanlık ile yazılı olarak paylaştık.

·       Diğer meslek birlikleri ile yapılan toplantılarda bu süreçte iş birliği yapılabilecek hususlar hakkında görüştük.

·       Sektördeki 24 meslek birliğinin yanı sıra POPSAV Vakfı,  TOBB Kreatif Endüstriler Meclisi toplantıları gibi birçok toplantıya sizleri temsilen katılım sağladık.

·       Özel Sağlık Sigortası yenileme çalışmalarına Nisan ayında başlayıp, 27.05.2020-27.05.2021 dönemi için DEMİR SAĞLIK VE HAYAT SİGORTA A.Ş. ile çalışılmaya devam edilmesi yönünde karar aldık.  Yeni dönemde 1931 üyemizin daha MESAM Özel Sağlık Sigortasından faydalanacağı hususunu müjdeledik.

·    Litvanya Meslek Birliği (AKKA) ile mekanik haklar sözleşmesi imzalarken Hindistan Meslek  Birliği (IPRS) ile karşılıklı temsilcilik  sözleşmesini imzaladık.

·       Mayıs ayı sonunda web üzerinden gerçekleşen CISAC Genel Kurulu’na katıldık.

·  Meslek Birliğimizin faaliyet alanı ve işleyişi ile ilgili tüm bilgilerin yer alacağı “MESAM Bilgilendirme El Kitapçığı”nın hazırlıklarına siz değerli üyelerimizin meslek birliğinin iş ve işleyişi ile ilgili detaylı bilgilendirilmesi amacıyla başladık.

·       Yazılımımızın ikinci fazı ile ilgili çalışmalara devam ettik.

·    Alınan kararlar doğrultusunda MESAM Kurumsal web sayfasının yenilenmesi çalışmaları devam etmekte olup, yakın tarihte hizmetinize sunulacaktır.  

·       TVYD Yayın Kuruluşlarının her biri ile görüşmeler yaparak 2019 lisans sözleşmelerini imzaladık. Bununla birlikte eş zamanlı olarak diğer alanlarda da lisanslama faaliyetlerimizi sürdürdük.

·      Pandemi sebebiyle ara vermek durumunda kaldığımız umumi mahal lisanslama faaliyetlerimize kontrollü biçimde 01 Temmuz tarihi itibariyle sahadaki anlaşmalı olduğumuz hukuk bürolarımızla lisanslama faaliyetlerine başladık.

·     Haziran ayında yapılması planlanan 2020/1.Dönem Temsili Dağıtımımızın tarihini öne çekerek ve çalışanlarımızın da büyük katkıları ile üyelerimize Mayıs ayında Dijital ve Temsili telif dağıtımını gerçekleştirdik.

·   Temmuz ayının son haftası yapılması planlanan 2. Dönem Temsili Dağıtım çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Sayın mahkeme tarafından atanan Geçici Yönetim Kurulu Üyeleri ve MESAM’ın birer asıl üyesi olarak  üstümüze düşen her türlü görevi sorumluluk bilinci ile eksiksiz ve kusursuz tamamlama gayreti içindeyiz. Sayın mahkemenin kararı uyarınca görevimizi teslim edeceğimiz güne kadar çalışmalarımızı yine aynı hassasiyetle devam edeceğimizi bildirir, dünyanın ve ülkemizin zor koşullardan geçtiği bu dönemde bütün üyelerimize sağlıklı ve tedbirli günler dileriz.

Geçici Yönetim Kurulu Adına

Prof.Dr. Murat Şenel Önaldı