Haberler

Bilgilendirme


25.3.2020

 

Değerli Üyelerimiz,


COVID-19
virüs salgını nedeni ile eser sahiplerinin yaşadığı sıkıntıların aşılabilmesi adına, Sayın Cumhurbaşkanımızın 18 Mart 2020 tarihinde açıkladığı ve “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adı verilen ekonomik paketteki kaynak setinden müzik sektörünün de faydalanabilmesi için taleplerimizi iletmek üzere 23 Mart Pazartesi günü, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy, Sayın Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve Sayın Telif Hakları Genel Müdürü Ziya Taşkent ve Meslek Birliğimizi temsilen Geçici Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Av. Sadettin Dayıoğlu ile Genel Sekreterimiz Av. Zeynep Öztürk Özkan, MSG adına Yönetim Kurulu Başkanı Candan Erçetin,  MÜYAP adına Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Seyhan ve MÜYORBİR adına Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen ile Başkan Yrd. Ferhat Göçer’in de hazır bulunduğu toplantıda bir araya geldik.

Müzik sektörü paydaşlarının ve vergi mükellefi üyelerimizin “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinden faydalanması, üyelerimize kredi imkânı ve aynî yardım başta olmak üzere, muhtasar, katma değer vergilerinin ve SGK primi ödemelerinin ertelenmesi, muhtasar beyannamelerin sürelerinin ertelenmesi, meslek birliklerine mali destek ödemelerinin en yüksek tutarda yapılması ve Özel Kopyalama Harcı vb. tüm taleplerimizi sözlü ilettiğimiz toplantının ardından taleplerimizi dört Meslek Birliğinin mutabakatı ile yazılı olarak da Sayın Bakanımıza ilettik.

Toplantıda ayrıca yasa çalışmaları ve Ortak Lisanslama Birliği konuları da görüşülmüş olup, Meslek Birliğimiz temsiliyet oranı/payının hakkaniyetli bir şekilde belirlendiği ortak bir çalışmada MESAM olarak yer alabileceğimiz bildirilmiştir.

Bu zorlu süreçte daima üyelerimizin yanında olacağımızı ve bu süreci atlatmaları için elimizden geleni yapacağımızı bildirir, sağlıklı günler dileriz.
Saygılarımızla

MESAM GEÇİCİ YÖNETİM KURULU