Haberler

Béla Bartok’u Saygıyla Anıyoruz

26.9.2017

Halk müziğimizin geçmişten bugünlere aktarılmasında önemli rol oynayan Macar müzik bilimci, besteci ve piyanist Béla Bartok’u ölümünün 72. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. 

1881 yılında Macaristan’da doğan Béla Bartok, uzun yıllar müzik araştırmaları yaparak Macar halk müziğinden uyarladığı besteleriyle ülkesinin müziğini dünyaya tanıtmıştır. Aynı zamanda Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika Folklorunu incelemiş ve halk müziği derlemeleri yapmış olan Bartok, 1936'da Ankara Halkevi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelmiş ve halk müziği derlemeleri konusunda konferanslar vermiştir.  

İlerleyen yıllarda “Türk Beşleri” olarak anılan ünlü müzisyenlerden Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin ve Necil Kazım Akses’le birlikte Anadolu’yu dolaşmış ve özellikle Adana yöresindeki müziklerini dinleyip kaydederek Halk müziğinin bugünlere ulaşmasına katkısı bulunacak bir arşive imza atmış ve Türkiye'deki araştırmaları, 1976 yılında Macar Bilimler Akademisi tarafından yayımlanmıştır.  

Türkiye'de kaldığı süre içinde ayrıca Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Türk Halk Müziği arşivi oluşturulması için çalışmalar yapan Bartok ayrıca Columbia Üniversitesi‘nin folklor bölümünü kurmuştur. 

Dünya müzik tarihine önemli katkılar sunan Béla Bartok 26 Eylül 1945 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde vefat etmiştir.

 
 
 
 
 
Geri

Duyurular:

1 / 1