Haberler

CISAC Avrupa Komitesi Toplantısı Berlin'de Yapıldı


12.4.2019

MESAM olarak üyesi olduğumuz Uluslararası Telif Birlikleri Konfederasyonu CISAC tarafından, Berlin’de düzenlenen Avrupa Komitesi Toplantısı, değerli konukların katılımıyla gerçekleşti. Meslek birliğimizin de katılım gösterdiği 2 gün süren toplantıda; birbirinden farklı konu ve değerli  konuklarıyla Uluslararası Telif Birlikleri Konfederasyonu üyelerini bilgilendirdi.

GEMA Başkanı Harald Heker, Alman müzik sektörü ve toplu hak yönetimi konusunda bilgilendirme yaptı.

CISAC Genel Sekreteri Gadi Oron CISAC öncelikleri ve projeleri ile ilgili yaptığı sunumun ardından AB Direktifinin kabul süresince “Just Say Yes” kampanyası, CISAC’ın özel kopyalama harcı ile ilgili dünya raporu ve yeni ISWC sisteminin uygulaması hakkında bilgileri aktardı. Ayrıca 2018 CISAC Genel Kurul’unda değişen yeni üyelik kurallarının detaylarını aktarırken Uluslararası Telif Birlikleri Konfederasyonu üyelerinin CISAC sayfasından online eğitim imkanlarından faydalanabilecekleri ile ilgili detayları paylaştı.

CISAC Genel Sekreteri Gadi Oron’nin konuşmasının ardından AKM’den Gernot Graninger moderatörlüğünde SABAM’dan Carine Libert, ARTISJUS’tan Andras Szinger, SACD’dan Patrick Raude ve VEGAP’tan Javier Gutierrez’in katıldığı panelde “Avrupa’da toplu hak yönetiminin karşılaştığı zorluklar ve geleceği” konusu değerlendirildi.

İkinci gün toplantısında ise Avrupa’daki telif hakları konusundaki son yasal gelişmeler anlatıldı ve değerlendirildi.