Haberler

CISAC Avrupa Komitesi Toplantısına Katıldık


9.4.2018

Meslek Birliğimiz bu yıl 4-5 Nisan 2018 tarihlerinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşen CISAC Avrupa Komitesi Toplantısı’na katıldı. Sokoj Sırbistan Meslek Birliği evsahipliğinde gerçekleşen organizasyonun açılış konuşması Sırbistan Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Sekreteri Prof.Dr. Vladimir Popovic tarafından yapıldı.
Avrupa’daki telif hakları konusundaki başta dijital mecradaki gelişmeler olmak üzere müzik ve telif hakları alanında pek çok konunun ele alındığı  CISAC Avrupa Komitesi Toplantısı'nda ayrıca Avrupa Birliği’nde hukuksal perspektiften yaşanan gelişmelere ilişkin panel gerçekleştirildi. Toplantının en önemli sunumlarından biri ise dijital dahil mekanik pazar ve tüketici alışkanlıklarına ilişkin yapılan sunum oldu; önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde pazarın çok büyük ölçüde sadece dinleme servislerinden oluşacağı ve bu nedenle mobil ses sistemleri pazarında 2021 yılına kadar ciddi bir büyüme görüleceği bilgisi verildi. 
Toplantının ikinci gününde CISAC Temsilcisi Sylvain Piat, CISAC idare modeline ilişkin yaptığı sunum ile yapılan çalışmaları paylaştı.

CISAC’da bizim de bağlı bulunduğumuz Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Sorumlusu Mitko Chatalbashev’in CISAC faaliyetleri ve bölgede yer alan ülkelerin telif gelirlerine ilişkin sunumu ile toplantı sona erdi.