Haberler

Değerli Üyemiz Göksel Baktagir'e Büyük Ödül

31.10.2017

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Değerli Üyemiz Göksel Baktagir müzik alanında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla 2017 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne değer görüldü.

Sinema alanında ise Sultan, Çiçek Abbas, Züğürt Ağa, Eşkıya gibi unutulmaz filmlere imza atan değerli üyemiz Yavuz Turgul ödüle değer görüldü. 

Tarih alanında Prof. Dr. İlber Ortaylı, , geleneksel sanatlar alanında Ali Toy ve resim alanında Selahattin Kara’nın ödüle değer görüldüğü 2017 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde ayrıca Nurettin Topçu “Vefa Ödülü”ne değer görüldü. 

“Kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra, özellikle sol el için geliştirdiği teknikle dikkatleri üzerine çeken, temelde bir Türk müziği enstrümanı olan kanunun açısını New Age, Caz gibi diğer müzik türlerine doğru genişleterek evrensel bir senteze ulaşan ve icracı, yorumcu ve bestekâr kimliğiyle müziğin pek çok alanında kemale ermiş bir kabiliyet olarak temayüz eden, ruh dinginliği telkin eden tarzını kitlelere sevdiren” şeklinde ifade edilerek Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne değer görülen değerli üyemiz Göksel Baktagir’i tebrik ediyor, MESAM ailesi olarak başarılarının devamını diliyoruz.

 

Göksel Baktagir Kimdir?

1966 yılında Kırklareli’nde doğan Baktagir, müziğe sekiz yaşında, babası Muzaffer Baktagir'in gözetiminde başladı. 1983 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 1988'de mezun oldu. Bu okulda bir yıl sonra lisansüstü eğitimine başladı.

Aynı yıl, Tanburi Necdet Yaşar'ın genel sanat yönetmenliğindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'nda kanun sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu tarihlerde dahil olduğu "Necdet Yaşar Ensemble" ile İngiltere, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya, Kanada ve ABD'nin çeşitli eyaletlerinde konserler verdi.

Beste çalışmalarına konservatuvar öğrenciliği yıllarında başlayan Göksel Baktagir'in, 35’i sözlü ve 105’i enstrümantal olmak üzere 140 civarında beste çalışması bulunmaktadır.

Eserlerinin birçoğu TRT repertuarına alınmış, "Sazım" adlı Zavil saz semaisi, 1990 yılında T.R.T. tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazandı. "Tek Kelime" adlı muhayyerkürdi şarkısı, Milliyet gazetesinin düzenlemiş olduğu 1997 yılının en sevilen 10 şarkısı arasına seçildi.  Baktagir, 1984 yılından beri, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle "sol el" için geliştirdiği kendine özgü bir teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği topluluğundaki görevinin yanında, İstanbul Sazendeleri grubu ile Baktagir, İngiltere, Fransa, Danimarka, İsveç, Belçika, Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, İsviçre, Makedonya, Malta, ABD, Kanada, Arjantin, Malezya, Hindistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Japonya’da konserler vermiş ve ileri düzeyde kanun “workshopları” düzenlemiştir. 

 

Albümleri: Okyanustaki Sesler - 1997 Günlük - 1998 Okyanustaki Sesler-2 (Cananım) - 1998 Doğu Rüzgârı 1 - 1999 Okyanustaki Sesler-3 (Hüzün) - 2000 Sirtolar Ve Longalar - 2001 Sezgiyle Seslenişler - 2001 Hayal gibi - 2002 Doğu Rüzgârı 2 - 2003 Hayal Gibi - 2 - 2004 Duygu Pınarı - 2005 Furtuna - 2007 Hayal Gibi 3 - Aşk Masalı - 2008 

 

 
 
Geri

Duyurular:

1 / 1