Lisanslama

Faaliyetler

 

MESAM’ın Mekanik Lisanslama Alanındaki Faaliyetleri

Mekanik Lisanslama Birimi, piyasaya sunulan yerli-yabancı tüm albümlerin (kaset, compact disc, plak, konser-klip içerikli VCD-DVD-BRD, SD, USD) lisanslama işlemlerini yapmaktadır. Kullanıcılar söz konusu formatlar için eser sahibinden izin (muvafakatname) almak zorundadır. MESAM bu izinleri (muvafakatnameleri) kontrol ederek eser sahipleri adına çoğaltım iznini verir ve eserlerin kullanımından doğan telif ücretlerini tahsil eder. Bu telif ücretlerini her ay düzenli olarak üyelerine dağıtır.


Yabancı Eserlerin Türkçe’ye Adapte Edilmesi İşlemleri


Mekanik Lisanslama Birimi, Türkçe’ye adapte edilmek istenen ve MESAM korumasında olan yabancı eserlerin izin alınması aşamasında tüm kullanıcılara yardımcı olur ve anlaşmalı olduğu meslek birlikleri ile gerekli iletişime geçer. Adapte eserlerin izin işlemini başlatabilmek için kullanıcıdan, eserin orijinal adı ve hak sahipleri, Türkçe sözleri ile bu sözlerin İngilizce çevirisi, adaptör adı, hangi albümde kullanılacağı, icracı adı, firma adı ve orijinal ya da adapte halinin MP3 bilgileri istenir. Bu bilgiler, ilgili meslek birliğine gönderilir ve gelen cevaba göre adaptasyon işlemi yasal olarak tamamlanmış olur.
Aynı zamanda eğer eserin hak sahipleri ve ait olduğu ülke bilinmiyorsa, eser mevcut bilgiler doğrultusunda araştırılarak, anlaşmalı olduğumuz meslek birlikleri ile irtibata geçilerek hak sahipleri tespit edilmeye çalışılır.
Adapte izni alınmadan eserin kullanımı halinde işlemler yasal olmayacak, daha sonra adapte eden eser sahibinin aleyhine bazı hukuki yaptırımlar doğabilecektir.


İhraç İşlemleri


Yurt dışına ihraç edilen kaset, CD, VCD ve DVD’ler Gümrük Müdürlüğü’ne gitmeden önce MESAM’ın kontrolünden geçmektedir. İhracatı yapan firmalar yurt dışına gönderilen albümlerin listesini, kime ve hangi ülkeye göndereceği bilgisini MESAM’a bildirmek ve onay almak zorundadırlar. MESAM listede yer alan albümlerin kontrolünü firmalar tarafından sunulan Eser İşletme Belgeleri üzerinden yapmaktadır.


 

Duyurular:

1 / 1