Üyelik & Belgeler

MESAM'a Katıl

 

Besteci, Söz Yazarı, Aranjör ve Yayımcılar,  MESAM’a Üye Olabilirsiniz

Eğer yayınlanmış bir eseriniz ya da yayınlanmamış ancak yapımcı imza ve kaşesini içeren yakın tarihte yayınlanacağını gösterir bir yapım sözleşmeniz varsa MESAM’a üye olabilirsiniz.


MESAM Hakkınız Olan Telifi Size Kazandırmaya Çalışır

MESAM üyesi olduğunuzda, bildirimde bulunduğunuz eserleriniz veri tabanımıza kayıt edilerek MESAM koruması altına alınır. Eserlerinizin mekanik alanda doğan hakları ve temsili alanda lisanslı mecralarda kullanımlarından doğan telifleriniz sizlere tahakkuk ettirilir. MESAM, dünyanın birçok meslek birliği ile imzaladığı karşılıklı temsilcilik anlaşmaları ile üyelerinin eserlerini sadece ulusal değil uluslararası alanda da korur.

MESAM’lı Olmanın Faydaları Nelerdir?

MESAM,  eserinizin kullanıldığı her alanda,  telif haklarınızın takipçisi olacaktır. Meslek Birliğimiz, telif alanındaki ulusal ve uluslararası tüm gelişmeleri takip ederek sahip olduğu bilgisini tecrübesiyle birleştirerek, telif mücadelesini yürütmektedir.


MESAM kar amacı gütmeyen bir Meslek Birliğidir.


MESAM imzaladığı uluslararası temsilcilik sözleşmeleri sayesinde eserlerinizin uluslar arası takibini ve tahsilini de yapmaktadır.


MESAM 7500’e yakın üyesi ile her geçen gün büyüyen bir meslek birliğidir. MESAM üyesi eser sahibi olarak, telif sorunlarınızda, daha güçlü bir mücadelenin parçası olacaksınız.

Üyelik hakkında daha fazla bilgi için lütfen Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret ediniz.
 

Ön Başvuru Yap


Üyelik Başvuru ve Üyelik Koşulları

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve bununla ilgili tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuatı okudum. Bu mevzuatta geçen hükümlere, MESAM tüzüğüne, MESAM'ın yetkili organlarınca alınacak kararlara, yönetim esaslarına ve tespit edilen aidat miktarlarına uymayı kabul ediyorum.

Kabul Et Reddet


MESAM Hakkında Ön Bilgi

MESAM'a üye olabilmeniz için de bir eserinizin mutlaka kullanılmış olması yani bir albümde yer alması, radyo-tv de icra edilmiş olması lisanslı bir konser organizasyonunda icra edilmiş olması ya da bir film, belgesel, reklam müziği, sahnelenmiş müzikal ya da dans gösterisi seklinde kullanılmış olması gerekiyor. Bu koşullardan bir tanesi gerçekleştikten sonra bize üye olabilirsiniz. Eğer eserinizin bir albümde yer alması kesinse –yapım şirketi icracı ve albüm adı belli ise- albüm çıkmadan da yapım şirketine vereceğiniz muvafakatnameyi beyan ederek üyeliğe başvurabilirsiniz.

Eğer aranjör iseniz yayınlanacak ya da yayınlanmış eserin bestecisinden izin almanız aldığınız izni üyelik başvurunuzda beyan etmeniz gerekmektedir. Eğer Beste anonim bir beste ise mutlaka albümde yayımlanmış ve albüm kartonetinde aranjör olduğunuzun beyanı olması gerekir.

Bestelenmemiş sözleriniz müzik eseri sayılamayacağı için güfte amaçlı da yazılmış olsa bildirimi kabul edilmez. Bu durumda bestelenmemiş sözlerinizle üyelik başvurusunda bulunamazsınız.

MESAM eserlerinizle ilgili hiçbir pazarlama faaliyeti yürütmez. Sizin pazarlama faaliyetlerinizden sonra eğer kullanım olursa o kullanımların şekline göre onları teliflendirmek ve lisans edebildiği ölçüde size dönüşünü sağlamaktır. Web sayfamızda gördüğünüz tarifeler Mekanik ve Temsili olmak üzere birçok alandaki kullanımlar için kullanıcılar tarafından dikkate alınması gereken tarifelerdir. Sonuç olarak o tarifeler sizin için değil toplu müzik kullanımı yapan kullanıcılar içindir.

MESAM’a üye olduğunuzda hiçbir kullanıcı sizin eserlerinizi web sayfamızdan dinleyemez ve ayrıntısını göremez. Ancak kullanıcı eserinizi biliyorsa bu eserin kime ait olduğunu bize sorar biz de herhangi bir sakınca yok ise iletişim bilgilerinizi kullanıcıya veririz. Yayma hakkı sizin takibinizde olup mekanik (albüm çoğaltımı) ve Temsili Hakların takibi (Rd-TV-internet-cafe bar vb.) MESAM sorumluluğundadır.

Devam

Ön Başvuru

Devam

Duyurular:

1 / 1