Lisanslama

Temsili Lisanslama Faaliyetleri


MESAM, müziğin özel kullanımı haricinde tüm kullanım alanlarında üyeleri ve karşılıklı temsilcilik anlaşmaları gereğince, yurtdışı 79 meslek birliği adına telif hakkı takibi yapmaktadır. MESAM üyelerinden aldığı yetki çerçevesinde, yayın kuruluşları, interaktif kullanımlar, umuma açık mahaller, konser ve canlı etkinlikler mecralarında tüm lisansız kullanıcıları tespit etmekte ve üye eser sahiplerinin eserlerinin umuma arzından / kullanımından doğan mali haklarını takip etmektedir.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca, bir müzik eserinin, çeşitli şekillerde umuma arzından dolayı eser sahibi adına telif hakkı doğmaktadır.

Eser Sahibi Meslek Birlikleri MESAM ve MSG ile Bağlantılı Haklar Meslek Birlikleri MÜ-YAP ve MÜYORBİR arasında imzalanan ortak protokole istinaden; Umuma Açık Mahaller, Yeni Medya, Yayın Kuruluşları ve Etkinlik mecralarındaki lisanslama faaliyetleri 2014 yılı 2. yarıdan itibaren 4 meslek birliği adına MLB (Müzik Lisanslama Birliği) bünyesinde yürütülmektedir.

Bu alanların haricinde, Konser ve Canlı Etkinlikler ile Interaktif (dijital) alan lisanslama faaliyetleri ise Eser Sahibi Meslek Birlikleri MESAM ve MSG tarafından ortak olarak yürütülmektedir.

Yayın Kuruluşları kategorisinde MESAM Türkiye’de ulusal, bölgesel, yerel, uydu ve tüm diğer kategorilerde faaliyet gösteren radyo ve televizyon kuruluşlarını tespit ederek sözleşme akdetmektedir.  Akdedilen lisans sözleşmesi ile yayın kuruluşuna, MESAM’ın temsil ettiği yerli ve uluslararası repertuarın kullanıma izin verilmekte ve bu kullanımlardan doğan telif gelirleri de tüm hak sahiplerine ilgili dağıtım dönemlerinde dağıtılmaktadır. Bu anlamda, sözleşme imzalamayan kullanıcılarla ilgili, kullanılan eserlere ilişkin tespitler yapılarak tüm yasal yollara başvurulmaktadır.

Interaktif Lisanslama kategorisinde, teknolojinin günden güne gelişmesi ile hayatımıza giren dijital müzik servisleri, karasal yayınların internet üzerinden eş zamanlı yayınları, çeşitli müzik uygulamaları, web radyo gibi interaktif kullanımlara ilişkin tarife modelleri, kullanıcı kuruluşun niteliği ve kullanım biçiminin özellikleri ile alınmak istenen iznin kapsamı değerlendirilmekte ve Eser Sahibi Meslek Birlikleri tarafından belirlenmektedir.

Umuma Açık Mahaller kategorisinde faaliyet gösteren restoran, kafe, bar, otel, mağaza, spor salonu gibi çok geniş bir mecrada; üyelerimizin eserlerinin kullanımından doğan telif haklarının takibi için gerekli tüm hukuki tedbirler alınmakta olup, bu kapsamda tespitler yapılmakta ve kullanıcılar sözleşme imzalamaya teşvik edilmektedir.

Konser ve Canlı Etkinlikler kategorisinde de konser ve/ya etkinlikten sorumlu olan mekân ve/ya organizatörler tespit edilerek, lisans sözleşmesi imzalamaya teşvik edilmektedir.  Diğer mecralarda olduğu gibi bu mecrada da sözleşme imzalamayan organizatörler için delil tespiti yapılmakta, kullanıcılar sözleşme imzalamaya teşvik edilmektedir.