Lisanslama

Temsili Lisanslama Faaliyetleri


MESAM, müziğin özel kullanımı haricinde tüm kullanım alanlarında üyeleri ve karşılıklı temsilcilik anlaşmaları gereğince, yurtdışı 81 meslek birliği adına telif hakkı takibi yapmaktadır. MESAM üyelerinden aldığı yetki çerçevesinde, yayın kuruluşları, interaktif kullanımlar, umuma açık mahaller, konser ve canlı etkinlikler mecralarında tüm lisansız kullanıcıları tespit etmekte ve üye eser sahiplerinin eserlerinin umuma arzından / kullanımından doğan mali haklarını takip etmektedir.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca, bir müzik eserinin, çeşitli şekillerde umuma arzından dolayı eser sahibi adına telif hakkı doğmaktadır.

Umuma Açık Mahaller, Yeni Medya, Yayın Kuruluşları, Etkinlik mecraları, Konser ve Canlı Etkinlikler ile Interaktif (dijital) alan lisanslama faaliyetlerini yürüten lisanslama birimimiz faaliyetlerini günümüz koşullarına uygun, işlevsel bir şekilde ilerletmek adına önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların başında ise; Türkiye genelinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereği telif bedeli ödemekle yükümlü olan kullanıcı sayısının maksimum seviyeye ulaşması ve bu suretle MESAM’ın telif gelirlerinin artırılması amacıyla MESAM’ın denetim ve gözetiminde yürütülen “Bölgesel Hukuk Büroları Yapılanması” gelmektedir. Bu yapılanma kapsamında birliğimiz, her bölgede bir hukuk bürosu ile anlaşma imzalayarak Umuma Açık Mahallerin lisanslanmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yayın Kuruluşları kategorisinde MESAM Türkiye’de ulusal, bölgesel, yerel, uydu ve tüm diğer kategorilerde faaliyet gösteren radyo ve televizyon kuruluşlarını tespit ederek sözleşme akdetmektedir.  Akdedilen lisans sözleşmesi ile yayın kuruluşuna, MESAM’ın temsil ettiği yerli ve uluslararası repertuarın kullanıma izin verilmekte ve bu kullanımlardan doğan telif gelirleri de tüm hak sahiplerine ilgili dağıtım dönemlerinde dağıtılmaktadır. Bu anlamda, sözleşme imzalamayan kullanıcılarla ilgili, kullanılan eserlere ilişkin tespitler yapılarak tüm yasal yollara başvurulmaktadır.

Interaktif Lisanslama kategorisinde, teknolojinin günden güne gelişmesi ile hayatımıza giren dijital müzik servisleri, karasal yayınların internet üzerinden eş zamanlı yayınları, çeşitli müzik uygulamaları, web radyo gibi interaktif kullanımlara ilişkin tarife modelleri, kullanıcı kuruluşun niteliği ve kullanım biçiminin özellikleri ile alınmak istenen iznin kapsamı değerlendirilmekte ve  belirlenmektedir.

Umuma Açık Mahaller kategorisinde faaliyet gösteren restoran, kafe, bar, otel, mağaza, spor salonu gibi çok geniş bir mecrada; üyelerimizin eserlerinin kullanımından doğan telif haklarının takibi için gerekli tüm hukuki tedbirler alınmakta olup, bu kapsamda tespitler yapılmakta ve kullanıcılar sözleşme imzalamaya teşvik edilmektedir.

Konser ve Canlı Etkinlikler kategorisinde de konser ve/ya etkinlikten sorumlu olan mekân ve/ya organizatörler tespit edilerek, lisans sözleşmesi imzalamaya teşvik edilmektedir.  Diğer mecralarda olduğu gibi bu mecrada da sözleşme imzalamayan organizatörler için delil tespiti yapılmakta, kullanıcılar sözleşme imzalamaya teşvik edilmektedir.